Planowanie występuje w każdym aspekcie naszego życia. Bez planowania zapanowałby chaos. Wobraźmy sobie prowadzenie biznesu, czy budowę domu bez dobrego planu - ruina!! Są oczywiście takie aspekty, gdzie powstawanie i realizacja planu pozostaje w naszej głowie, podobnie sprawa się może mieć z małymi ogródkami.
W większości przypadków jednak planowanie jest niezbędne. Pomaga nam ono łatwiej oszacować koszty niepomijając żadnych szczegółów, a także wybrać odpowiednie rozwiązania by zmniejszyć koszty - zawsze można zrezygnować z jednego klombu czy oczka wodnego na etapie realizacji planu.
Oczywiście dla wielu osób praca w ogrodzie to przyjemność i chcą sami wszystko wykonać. Jednak nie wszyscy potrafimy przewidzieć jakie rośliny bedą się "ze sobą gryźć", a jakie można posadzić ze sobą "w zgodzie". Nie wszyscy wiedzą, które z nich wolą żyć w bardziej kwaśnej ziemi, a które nie. Ważna jest także wiedza jakiej roślinie będzie lepiej w cieniu,
a która woli promienie słońca. W takim przypadku warto podzielić się oczekiwaniami co do ogrodu
z fachowcem i pozwolić mu zaplanować swój ogród.
- projekty obsadzeń ogrodów domowych
- projekty zieleni na terenach użyteczności publicznej
(parki, osiedla, place zabaw)
- projekty zieleni na obiektach reprezentacyjnych
(ambasady, tereny firm, stacje paliwowe)
- projekty zbiorników wodnych wraz z doborem
właściwego materiału roślinnego
- projekty ogrodów skalnych, wykorzystania kamienia
w ogrodzie, kaskad i strumieni
- projekty zazielenienia dachów i tarasów
- projekty ogrodów zimowych
- projekty wystroju i aranżacji wnętrz zielenią
Instalację nawadniającą projektuje się w drugiej fazie planowania. Gdy już wiemy gdzie i jakie będą w naszym ogrodzie rośliny, możemy dopasować do nich odpowiednie rozwiązania. Mając naszą wiedzę i umiejętnosci wiemy jakie rośliny potrzebują jakiej ilości wody, wiemy które należy nawadniać zraszaczami, a które nie lubią wody na liściach.
Przy planowaniu nawadniania ważna jest także wiedza z zakresu przepływu wody i spadków ciśnień. Nieumiejętne zaplanowanie kolejnych sekcji może spowodować że nasze zraszacze się nie wynurzą i cała instalacja nie będzie spełniać swojego celu.
Po skończeniu prac nasz plan pozostaje jako dokumentacja, co jest szczególnie ważne dla firm, administracji osiedli czy też właścicieli terenu. W przypadku rozbudowy firmy o nowy budynek czy nowych nasadzeń po kilku latach plan taki pomaga nam nie uszkodzić naszej instalacji lub ją umiejętnie dopasować do nowych warunków. Bez takiej dokumentacji majster na budowie zacznie kopać gdzie popadnie, a uszkodzenie jednej rury powoduje spadek ciśnienia i nieudolność całej lub części instalacji.
Większość z Państwa pracuje od rana do wieczora i wolne chwile w swoim ogrodzie spędza, gdy słońce zachodzi. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ogrodowego, ale to nie jedyny powód. Odpowiednia gra światła potrafi nadać zieleni nowego, tajemniczego uroku, a sam ogród będzie wtedy wyglądał jak zupełnie inny. Podbnie sprawa się ma z wodnymi zbiornikami, odpowiednie ich oświetlenie zapewnia dodatkowe wrażenia wizualne. Zresztą przy zbiornikach wodnych zawsze występuje potrzeba instalacji elektrycznej, jeśli nie do zasilenia fontanny w oczku, czy kaskady w strumieniu, to choćby do pompy, która oczyszcza naszą wode.
Plan instalacji elektrycznej tworzymy w trzecim etapie, lub równolegle z planowaniem nawadniania, a po wykonianiu pozostaje nam jako dokumentacja, która przydaje się w przypadkach opisanych już wyżej. |