Zieleń tak jak inne aspekty naszego otoczenia wymaga serwisu by odpowiednio się rozwijać i być dla nas miejscem relaksu i odpoczynku po codziennych trudach. Dlatego oferujemy Państwu swoją wiedzę i umiejętności by otaczająca Was zieleń stała się takim miejscem. Naszą ofertę kierujemy do szerokiego grona odbiorców:
- właścicieli ogrodów przydomowych;
- administratorów zieleni osiedlowej;
- firm, gdzie zieleń stanowi element reprezentacyjny (zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna);
- przedszkoli, w których ogrodach wiele czasu spędzają dzieci;
- zarządców zieleni intensywnie użytkowanej (parki, boiska, pola golfowe)
- branży rozrywkowej (film, teatr, organizatorzy imprez firmowych), gdzie zieleń stanowi tło do scen lub element firmowego meetingu bądź imprezy integracyjnej.
Oferujemy nasze usługi w formie stałej umowy, w której zobowiązujemy się do opieki nad Państwa zielenią i wg ustaleń (np. raz w tygodniu) nasz zespół jest obecny na terenie i wykonuje wszystkie potrzebne w danej chwili pracę (od oprysków, przez nawozy, koszenie, cięcia po serwis instalacji nawadniającej. Taka forma jest wygodna w przypadku firm i osiedli, gdzie teren jest rozległy a zieleni dużo. Można także zamówić nasze usługi jednorazowo np do porządków wiosennych, czy cięć.
Serwis zieleni jest szerokim zagadnieniem podzielonym na wiele usług, które poniżej krótko opiszemy. Mogą Państwo skorzystać z pełnego zakresu opieki lub tylko wybranych elementów tak, by optymalnie dopasować usługę do Państwa potrzeb. Najważniejsze elementy opieki, w jakich możemy Państwu pomóc to:
- Serwis instalacji automatycznego nawadniania. Nawet drobna awaria może spowodować niewydolność całego systemu nawadniania. W czasie upalnych dni brak wody dla roślin przez 1-2 dni może być katastrofalny w skutkach, dlatego oferujemy swoje usługi w tym zakresie. W przypadku instalacji rozbudowanych i na dużych terenach proponujemy stałą opiekę, co pozwoli nam zabezpieczyć w magazynie popularne elementy danego systemu (obecnie na rynku jest wielu producentów) i naprawiać zdecydowaną większość usterek od ręki.
- Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, w tym również odmładzające. Wszystkie rośliny mają swoje określone pory, kiedy należy je przycinać, niektóre cały rok (jak krzewy żywopłotowe), większość wczesną wiosną lub jesienią, a niektóre zaraz po kwitnieniu (jak forsycje czy głogi). Niektóre cięcia mogą wydawać się drastyczne, jednak jeśli chcemy by rośliny odpowiednio się rozwijały i rozkwitały w następnym roku musimy pamiętać, że cięcia pobudzają rośliny do rozrostu.
- Stawy i oczka wodne. W tej dziedzinie zakres prac jest bardzo szeroki. Począwszy od utrzymania stawu w czystości (glony), przez nawożenie roślin wodnych i zmiany parametrów wody (ph), a skończywszy na obsłudze filtrów i pomp oczyszczających i/lub zasilających kaskady i strumienie oraz serwisem instalacji oświetleniowych. Zabezpieczamy również oczka na sezon zimowy (jeśli występują w nim ryby) po przez sztuczne przeręble.
- Wiosenne "otwarcie" ogrodu. Po zimie zawsze przychodzi czas na porządkowanie zieleni. Czas na wysprzątanie pozostałych liści, przycięcie połamanych śniegiem gałęzi, pielenie i uzupełnianie kory a także zadbanie nad trawnikiem, ale o tym niżej.
- Areacja, wertykulacja i inne zabiegi reanimacyjne trawników. Gdy minie zima i roztopią się śniegi odkryją zniszczenia jakie przyniosły na trawnikach, szczególnie po długich i mroźnych zimach. Zawsze na wiosnę należy wygrabić słabą i uschłą darń z trawników, można także napowietrzyć korzenie oraz należy dosiać trawę. W przypadkach gdy na trawnikach mamy chwasty (mniszek, perz czy mech) należy zastosować odpowiednie środki, a zakres działań i ich kolejność ulegnie zmianie. Na zakończenie trawnik po kilku tygodniach powinno się zasilić nawozem by przyśpieszyć rozrost i wydobyć bardziej soczystą barwę.
- Jesienno-zimowe "zamknięcie" ogrodu. Czas, gdy należy zabezpieczyć część roślin przed przemarznięciem. Do niektórych roślin używa się w tym celu odpowiedniej włókniny, która zapewnia ciepło i dostęp powietrza, są również rośliny, które wystarczy okopczykować.
- Opryski prewencyjne oraz doraźne. W ostatnim czasie, gdy mamy wiosny bardzo deszczowe i wilgotne, sprzyja to niestety rozwojowi wielu chorób grzybowych wśród roślin oraz większej intensywności szkodników. Na opryski prewencyjne - takie gdy jeszcze szkodniki się nie uaktywniły - jest czas jedynie wczesną wiosną (zaraz gdy odpuszczą mrozy) wtedy jest szansa na likwidację wszystkich zarodków. Chorób i szkodników jest wiele, tak samo jak środków do walki z nimi na rynku, proponujemy naszą wiedzę w tym zakresie by Państwa ogród cieszył się "życiem".
- Tarasy i rośliny doniczkowe. Rośliny na tarasach czy w donicach np. przed wejściem do firmy podlegają takim samym zabiegom pielęgnacyjnym jakby były w "ziemi" z jednym wyjątkiem: w donicach ziemia szybciej wysycha, osiada i jest absorbowana przez korzenie, dlatego należy tę ziemię uzupełniać. Dodatkowo rośliny w donicach należy co jakiś czas przesadzać w większe pojemniki (korzenie rozrastają się równie szybko co widoczna część rośliny) można je również przesadzać do "ziemi" w ogrodzie, a w donice wsadzić mniejsze sadzonki na kolejne parę lat.
- Wszystkie inne prace związane z zielenią i ogrodem.
|